Kiedy WALCZĄ ZE SOBĄ 💪przeciwnicy w brazylijskiej sztuce walki jiu-jitsu, nie widać tam wysiłku, wysilania się, wytężenia. Zbyt długi mocny wysiłek mocno nas wyczerpuje, wypalamy się, popełniamy błędy…to nam nie służy i przegrywamy……
Kiedy pozostajemy spokojni, zachowujemy swoją energię to możemy lepiej wyczuć każdy kolejny krok, ruch, który będzie dla nas najlepszy….

W walce jiu-jitsu ważniejsze jest odpuszczanie całego napięcia, stresu, wtedy przychodzi zwycięstwo….w codzienności często wierzymy, ze możemy odnieść sukces jedynie wtedy, kiedy jesteśmy napięci z całych sił, kiedy poświęcamy każdą chwilę dnia na intensywną pracę, aktywności, wytężamy wszystkie siły, by przebrnąć przez zadania do wykonania i pokonywać lęki.
Czy jest to nadmierny wysiłek w życiu rodzinnym czy zawodowym, z czasem płacimy wysoka cenę, jaką jest wycieńczenie, wypalenie. Od wielu lat wspieram psychologicznie tzw. Pomagaczy (ludzi zawodów społecznych, na co dzień intensywnie pracujących z ludźmi w formie doradzania, wspierania, rozwoju) jako superwizor i widzę ich codzienne zmagania.

Psycholodzy definiują wypalenie zawodowe jako uczucie wyczerpania emocjonalnego, gdzie często zbyt częsty kontakt z innymi może nas doprowadzić do depersonalizacji( uczucia obcości wobec siebie samego). Co widać u pomagaczy, którzy nie raz bardziej oddani są światu niż swojemu życiu…bywa, że często sami mają słaby kontakt ze swoimi potrzebami, zaniedbując swoje ciało, nie uwalniając od lat zatrzymanych emocji, poddając się przekonaniom, które dziś mogą już im nie służyć. W efekcie POMAGACZU 💪nie jesteś sobą, często czujesz się zmęczony, nie masz energii do działania dla siebie, nie odczuwasz satysfakcji z osiągnięć i wciąż chcesz więcej, zmuszasz się do pracy, z czasem jesteś zirytowany i niecierpliwy wobec klientów, rozczarowany sobą…to co nas wykańcza najmocniej to 3 czynniki psychologiczne; wysokie natężenie emocji i negatywnych myśli i konieczność samokontroli…na to nie pomoże po prostu odpoczynek jak przy zmęczeniu fizycznym…

To co może pomóc to Spokój bez wysiłku, który osłabia negatywne myśli, daje dystans do siebie i do innych, dlatego tak potrzebujemy rozluźnionego ciała, spokojnego oddechu, a nie ciągłego stymulacji bodźcami z zewnątrz; intensywnego wysiłku fizycznego, picia energetyków, kawy, oglądania tv, zbędnych pobudzających emocjonalnie rozmów, działań, które tylko pokazują nam nieumiejętność selekcji naszych aktywności w codzienności.

Uzyskanie Spokoju Wewnętrznego jest źródłem wielkiej mocy, chińskie wu wei czyli działanie bez działania to często najlepsze, co możemy zrobić w sytuacji pełnej niepokoju, lęku… wtedy nawet będąc w środku wszystkich wydarzeń życiowych, Ty wewnątrz pozostajesz spokojny i stabilny emocjonalnie, niezależnie co będzie, porażka czy sukces, Ty i tak będziesz Górą, zrównoważoną, mocno zakorzenioną w Ziemi. Gdy jesteś spokojny panujesz nad wszystkim, wszystko po prostu dzieje się naturalnie, już nie potrzebujesz samokontroli, już ją masz, masz wybór, jak reagujesz w sytuacjach w których jesteś, możesz czuć się jak ofiara, czuć smutek, żal, a możesz wybrać spokój i zaufanie do tego, co się wydarza….

WYZWANIE NR 9
Zapoznaj się z poniższymi stwierdzeniami i pomyśl, jakie odzwierciedlenie mają w Twoim Życiu i jak możesz je wprowadzić i rozwijać?

💛Działaj Tu i Teraz, to wyzwala energię
💗Moc pochodzi z wnętrza, zadbaj o nie na każdym poziomie Ciało- Umysł- Uczucia- Dusza
💙Świat jest taki jaki myślisz, że jest, nie trać czasu na zbędne myśli
💛Jeśli możesz zmieniać, zmieniaj. Jeśli nie możesz, zaakceptuj to.
😄Ciesz się tym, co masz i co cię spotyka
🤗Więzi z innymi przynoszą radość, siłę, odnawiają energię
🙏Nie oczekuj, doświadczaj, wyciągaj konstruktywne wnioski, tak budujesz swoją tożsamość
🍀To czemu poświęcasz swoją energię – rośnie, to czemu odbierasz – odpada.
🌸Jedynym ograniczeniem jesteśmy my sami, nasze wnętrze, wzmacniaj swoją samoświadomość

Co pomaga Tobie w uzyskaniu wewnętrznego spokoju?
Nauka medytacji, modlitwa, techniki oddechowe, ćwiczenia relaksacyjne, rozciągające, spacery w przyrodzie, malowanie….i inne pasje…przeciwdziałanie wypaleniu to balansowanie miedzy działaniem a odpoczynkiem, miedzy wysiłkiem a regeneracją, to czas dla siebie i czas dla innych,
to czas by czasami tylko po prostu być, nic nie robić…i wtedy dzieją się CUDA…..czy tak potrafisz?