Kiedy ludzie trafiają do psychologa, psychoterapeuty? Najczęściej wtedy, kiedy osiągają stan największego cierpienia emocjonalnego, takich osób mam ostatnio najwięcej w moim gabinecie lub na sesjach online….silny lęk, złość z powodu tego, że nie jest tak jakbym chciał/a, że świat znów mnie zawiódł, a partner lub dziecko nie spełnia moich oczekiwań, to najlepszy moment na interwencję terapeutyczną – to czas by przyjrzeć się niezdrowym postawom i przekonaniom, które są wtedy najbliższe świadomości .

To w chwilach odczuwania silnych emocji, możemy spotkać się z Prawdą. To nie fakty wywołują nasze emocje ( lęk, smutek, radość, przygnębienie itp.), ale nasze myśli, przekonania (i postawy) o tych faktach . To nie treść słów Twojego partnera wywołuje Twoje emocje, to sposób, w jaki interpretujesz te słowa….

Kiedy pozwalasz sobie na cierpienie emocjonalne, to sygnał, że masz oczekiwania, których nie mogą spełnić inni, a to stanowi częstą przeszkodę we wprowadzaniu w swoje życie radości, satysfakcji, lekkości oraz poczucia spełnienia i sensu życia .

WYZWANIE NR 20 💪🤔

Sprawdź, co myślisz, jakie przekonania masz w różnych obszarach swojego życia? Popatrz, które Ci służą, uskrzydlają, nadają motywacji do życia? A które ograniczają Ciebie, wpływają na trudności w relacjach międzyludzkich, powodują , że cierpisz emocjonalnie?

Wybierz jedno przekonanie /myśl, która pojawia się w Tobie często, np.: „żeby być kochanym, muszę na to zasłużyć, starać się, robić coś dla innych”

Jeśli chcesz ocenić, czy Twoje obecne przekonanie ma wartość zdrowotną czyli czy Tobie służy, to proszę sprawdź, czy Twoje przekonanie:

1. Oparte jest na faktach?
2. Chroni Twoje życie i zdrowie?
3. Pomaga osiągać Tobie bliższe i dalsze cele ?
4. Pomaga Tobie rozwiązywać najbardziej niechciane konflikty z innymi oraz ich unikać?
5. Pomaga Tobie czuć się tak, jak chcesz się czuć?

Jeśli na co najmniej 3 z tych pięciu pytań odpowiedziałeś/aś TAK to jest to Zdrowe Przekonanie, które Ci służy.

Pamiętaj, ze zdrowe przekonanie jednej osoby, wcale nie musi być zdrowe dla innej, np. dla partnera, a dzisiejsze Twoje zdrowe przekonanie, może okazać się niezdrowe dla Ciebie w innym czasie…naprawdę to fascynująca droga transformacji, którą polecam…Zdrowe przekonania przynoszą spokój umysłu, równowagę emocjonalną. Niezdrowe – powodują ból duchowy, emocjonalny, egzystencjalny. Może już czas je pożegnać, podziękować… 🙏

Co o tym myślisz? 🤔

#SOSemocje #WyzwanieDlaEmocji