Częste schematy, na podstawie, których tworzymy związki z innymi tzw. problematyczne opierają się na kilku mitach i iluzjach, o których często rozmawiamy w moim gabinecie:
👉Mit 1 Potrzebuję uzupełnienia, bo czuję, że nie jestem pełna/y, kompletny, potrzebuje połówki jabłka, pomarańczy, zupełnie jakbyśmy byli kimś wybrakowanym.
👉Mit 2 Związek sprawi że będę szczęśliwy/a….hmmmm…. chyba że już wcześniej byłeś/aś szczęśliwa/y, bo jeśli nie, to …czeka Ciebie rozczarowanie. Żaden człowiek nie może sprawić, że będziesz szczęśliwy, ani Ty nie możesz sprawić, że obdarzysz szczęściem drugiego.
👉Mit 3 Związek mężczyzny i kobiety powstaje naturalnie, automatycznie, instynktownie, nie potrzeba sprawnej komunikacji i poznawania się, niestety wiele par po kilku miesiącach zachwytu i bycia w stanie iluzji hormonalnej, zadaje sobie pytanie, kto to jest ta osoba obok?
👉Mit 4 Związek służy zaspakajaniu codziennych potrzeb, niestety wygląda to na transakcję, używanie drugiej osoby dla swoich potrzeb, nie zauważanie drugiego człowieka.
👉Mit 5 Widzenie miłości jak z filmów romantycznych, bez realnego uwzględniania codzienności, poszukiwanie ciągle ekscytacji, motylków, wrażeń.
👉 Mit 6 Kiedy już mam partnera, to muszę się poświęcić, swoje pasje, przyjaciół, pracę, czas. Związek to kompromis.

🏋️‍♀️ WYZWANIE

A jakby to było, gdybyś do swojego partnera zamiast „Kocham Cię” powiedział: Kocham Siebie, kiedy jestem z Tobą?…… Zobacz jak zmieniłoby to Twój związek? To zmienia punkt widzenia.. gdyż z innej perspektywy zaczynam patrzeć na doświadczanie Miłości na wiele osobistych sposobów. 💕

Miłości to uczucie, którego doświadczasz wewnątrz siebie, to nie jest potrzeba do zaspokojenia. Kocham, nie dlatego, że on robi zakupy, dobrze zarabia, a ona dobrze gotuje i jest super kochanką. Miłości doświadczamy w sobie. Nie możemy jej dać drugiemu, ani otrzymać. Tak naprawdę, to co czujemy w Miłości, to….” jest mi przyjemnie, kiedy jestem z Tobą, lubię siebie w Twojej obecności, … to uczucie jest w Tobie, bo jeśli dobrze się czuję, kiedy się uśmiechasz, to uczucie jest tak przyjemne, że zamierzam robić wszystko, co mogę, żebyś częściej się uśmiechał. Miłość to wewnętrzne odczuwanie, doświadczanie siebie, to wewnętrzny związek ze sobą.

Kiedy spotykają się dwie pełne świadome siebie osoby, które rozumieją to, że każde z nich lubi, szanuje a nawet kocha przede wszystkim siebie, czują bogactwo tego, kim są, swojej pełni, wyjątkowości i jeśli świadomie uwalniają swoje własne problemy, to jest miedzy nimi mniej bagażu, gier, manipulacji. Kiedy jedno jest pełnym zbiorem i drugie jest pełnym zbiorem, to kiedy się połączą, nie tracą swojego zbioru, za to wtedy tworzy się trzeci zbiór, zbiór MY. W MY dwie osoby dzielą, to co wspólne, ale nie rezygnują z Siebie, z tego Kim są.

Ten Zbiór MY to ich Nowy Świat, gdzie mogą wspólnie tworzyć, tu wnoszą swoje dary, umiejętności, zasoby, wspólnie cieszą się z tego, dobrze w tym bawią, Ich wspólny Świat stanowi Wartość Dodaną w ich życiu, to dynamika 1+1=3, bo razem tworzą więcej niż osobno.

Wyzwanie dla naszych świadomych dojrzałych związków…. Im bardziej kształtujesz w sobie swoją przestrzeń, samo-doceniasz siebie, lubisz siebie niezależnie od czynników zewnętrznych, to pozwalasz na to samo drugiemu, nie wtrącasz się w jego doświadczenie, nie oceniasz, szanujesz jego odrębny świat, jego znajomych, jego pasje. To sprawia, że przyciągasz do siebie ludzi o podobnej postawie życiowej, gdzie docenianie, wdzięczność, szacunek, spokój, obecność są doświadczane na co dzień w każdej twojej relacji ze wszystkim, co ciebie otacza, z psem, z drzewem, z zachodem słońca….
Na podstawie „Zmiana..” J. Self, R. Burnett