Jest jak jest…. Pernamentna sytuacja stresowa dla wielu z nas trwa, codzienność z licznymi ograniczeniami, chaos informacyjny, brak jasnego kierunku, w którym zmierzamy, niepewność jutra, masa silnych emocji’”: złości, frustracji, smutku, żalu, wzmocniona przez wewnętrzne poczucie niepokoju i lęku, który u niejednego z nas prowadzi do napięć w ciele, bólu. Ciało wielu z nas już zaczyna wysyłać najpierw ciche podszepty, potem mówi głośniej, a kiedy czuje się zlekceważone, zaczyna krzyczeć…😮

„Zajmij się Mną…… zajmij się Sobą” 💗
I wtedy nawet Ci z Nas, nienauczeni systematycznego dbania o Siebie, bo wciąż zajęci
„zbawianiem świata”, wieczni pomagacze, bez opamiętania oddani sprawie, innym ludziom, nie mogą dłużej lekceważyć Siebie, bo ból przypomni Tobie, że o Sobie zapomniałeś, zwłaszcza, że mija 5 tydzień jak czas napięcia trwa….
Czy pamiętasz, jak byłeś małym dzieckiem i ktoś Ciebie zranił, powiedział coś przykrego, poczułeś się niezauważony, skrytykowany, poczułeś złość, smutek,…Czego najbardziej wtedy potrzebowałeś od osoby dorosłej, która była przy Tobie? Najczęściej rozmowy, przytulenia, pogłaskania, pocieszenia…🤗💗🙂niestety nie każdy z nas dostał tego pod dostatkiem wtedy w dzieciństwie, nie każdy z nas mógł zostać wypełniony czułością, bliskością, utuleniem. Takie wypełnienie to baza na dorosłą przyszłość, pewność w nas , że wszystko mam, że mam w Sobie, to co dostałem/am…..

Nieraz bywało, że nie dostaliśmy wystarczająco tego przytulenia i dziś tak nam trudno, w chwilach, kiedy zranione Ja krzyczy, woła. Pragniemy tego, łudząc się, że dostaniemy to od innych, najczęściej od naszego partnera…to iluzja,….nasz partner, nie jest naszym rodzicem, nie jest w stanie wypełnić Twojej pustki…tymi oczekiwaniami doprowadzasz się do frustracji i rosnącej złości, jak dziecko tupiące nóżką, że nie dostało TU i TERAZ.

WYZWANIE NR 8

ZAOPIEKUJ SIĘ SOBĄ, BĄDŹ DLA SIEBIE DOBRYM RODZICEM👩‍👧

Wyobraź sobie, ze jesteś dobrym, spokojnym, cierpliwym, czułym, mądrym rodzicem, który chroni swoje dziecko, pozwala odczuwać mu wszystkie emocje, uspakaja, kiedy jest zmartwione, smutne, sprawia, by poczuło się lepiej. Taki rodzic wie to, czego dziecko nie wie, że:
1. Emocje przemijają jak chmury na niebie…..
2. Emocje to tylko emocje, nie zabiją nas…..
3. Cierpliwy, dostępny rodzic pomaga dziecku przetrwać silne emocje przez po prostu bycie z nim, przytulenie, trzymanie , czuły dotyk🤗🙂…………

Młodsza część Ciebie, ta zraniona kiedyś, której bóle odzywają się co jakiś czas, wciąż potrzebuje przytulenia, słów zachęty. Jako osoba dorosła dziś, właśnie teraz w codzienności pełnej niepokojów możesz sobie dać spokój, miłość, czas na utulenie tych wszystkich zranionych części siebie z przeszłości, które teraz w przewlekle trwającej sytuacji stresowej, wychodzą na powierzchnię, już czas na uleczenie tych ran, dobre zaopiekowanie się nimi….
Jak to zrobić? Sposoby na utulenie, ukochanie Siebie na co dzień:

🙂Nawiązanie kontaktu wzrokowego
💆‍♀️Pogłaskanie się po ramionach
💛Zwiniecie w pozycję embrionalną
🤗Przytulenie, otulenie się kocem
👩‍❤️‍💋‍👩Rozmowa
👥Słowa wsparcia, wzmacniające
🍰Poczęstowanie dobrą herbatą, sokiem, kakao, ciasteczkiem

A jakie TY masz jeszcze sposoby uspakajania siebie ?
……………………………………………………………………………………………

proszę podziel się w komentarzu,
może będzie to pomocne dla kogoś, kto nie wie jak się sobą zaopiekować, i wciąż szuka….
Bądź swoim rodzicem i doświadczaj zmiany w swoim życiu, Zadbany, Ukochany TY, to więcej spokoju, cierpliwości, miłości do Innych i mniej oczekiwań w stosunku do Świata.
Zgadzasz się ze mną?